Možno si sa zamýšľala nad tým, prečo si do toho spadla práve Ty, prečo nie Tvoja kamarátka, s ktorou ste popíjali spolu. Prečo sú ľudia, ktorí nemajú problém povedať, keď majú dosť a potom tí druhí, ktorí to dno nemajú?
Možných príčin je viac, ale všetky riešia spoločný problém – človek nie je šťastný vo svete, v akom sa nachádza.
Ako sú na tom Tvoji rodičia? Ak majú problém s alkoholom, je istá pravdepodobnosť, že si túto chorobu zdedila. Nie však v pravom zmysle slova. Možno nás gény predurčujú k tomu, že sme citlivejší a vnímavejší na podnety okolia, čo je ale dôležitejšie je, že ak vyrastáme v prostredí, kde sa nám nedostáva dostatok pozitívnej emocionálnej starostlivosti, náš mozog nebude mať šancu vytvoriť si také prepojenia, vďaka ktorým budeme odolní voči stresujúcim vplyvom okolia. Prepojenia, ktoré v mozgu kontrolujú gombíky spúšťajúce príjemné pocity a vytvárajúce pocit lásky a bezpečia. A práve alkohol je jedným z najsilnejších stimulátorov, po ktorom sme zo začiatku všetci vysmiati, veselí, sebavedomí, priateľskí…. Väčšina ľudí, ktorí majú s alkoholom problém, majú tieto prepojenia poškodené. Vďaka tomu majú menej receptorov pre endorfíny a pre dosiahnutie pocitu šťastia musia robiť viac ako iní. A najjednoduchšie je predsa dať si pohárik. A potom pohárikov viac a viac, aby ten pocit znova prišiel. Návyk je tak čoskoro na svete…
A ako vyzerá detstvo v takejto rodine? Aké dopady to má na dieťa, ktoré na rodičov pozerá ako na svoje vzory? Je šťastné alebo zmätené? Cíti sa bezpečne alebo má strach, lebo vie, že sa deje niečo zlé, no nemá šancu to pochopiť? Odpovede sú asi jasné. Zdravé rodinné prostredie je veľmi dôležité. Pozrime sa teda na ďalšiu možnú príčinu, prečo možno práve Ty:
Teraz sa skús zamyslieť, ako vyzeralo Tvoje detstvo. Ako Ti rodičia prejavovali lásku a pozornosť? Pamätáš si na objatia, na spoločné hry, učenie? Cítila si sa milovaná a šťastná? Mala si pocit bezpečia a prijatia?
Je dokázané, že ak v detstve dieťa nedostáva dostatok lásky v jemu potrebnej forme, jeho mozog sa nemôže zdravo dovyvíjať a dochádza k deficitom v mozgovom metabolizme. Inak povedané, nedovyvíjajú sa tie správne gombíky, ktoré spúšťajú pozitívne pocity šťastia, naplnenia, spokojnosti. A to už je len krôčik k tomu, kým takto vychovaný človek zistí, že tieto pocity si vie kompenzovať alkoholom.
A tu je pes zakopaný. Každý z nás prirodzene túži po láske, uznaní a podpore. Túži po dokonalom svete, kde má všetky tieto potreby naplnené. Pasca alkoholu je pripravená. Stačí ho vyskúšať a zrazu zistíš, aké to je. Zrazu sa ocitáš v dokonalom svete, po akom si vždy túžila a chceš sa doň vracať. Za každú cenu…
Spokojní a šťastní ľudia sa stanú alkoholikmi ťažšie. Moja terapeutka často spomínala vinárov, ktorí pijú každý deň. No alkoholikmi so všetkým, čo to prináša, sa nestanú tak ľahko. Rozdiel je v tom, že nepijú preto, že si tým kompenzujú pocity, ktoré im chýbajú. Pijú preto, lebo im to vínko naozaj chutí a ich mentálne pohnútky pitia sú úplne iné.