Ako pomôcť niekomu, kto má problém?

Mnohí sa ma pýtate, ako pomôcť človeku vo svojom okolí, o ktorom tušíte alebo viete, že má problém s alkoholom. Vidíte, že váš blízky pije viac, ako ostatní, že vyhľadáva príležitosti k pitiu, že svoje pitie bagatelizuje alebo skrýva a vy by ste mu chceli pomôcť s tým, aby prestal: či už úplne, alebo aby aspoň zmenil spôsob svojho pitia na spoločensky akceptovanú úroveň. Ak sa chcete utvrdiť vo svojom podozrení, skúste si urobiť test, ktorý nájdete v ťahákoch do života.

Mnohí teraz očakávate zázračnú radu, ako pomôcť takémuto človeku. Ale… Sklamem Vás. Takú radu nemám. Nemá ju nikto a to z jedného prostého dôvodu: človek, ktorý chce skončiť s alkoholom a naozaj to riešiť, ak to má mať trvalý efekt, tento človek to musí NAOZAJ CHCIEŤ a musí to chcieť z vlastnej vôle. Dobre mienené rady ale aj hrozby v nesprávnom čase totiž môžu spôsobiť pravý opak toho, o čo sa snažíte. Viem, o čom hovorím. Čím viac mi v počiatočných štádiách dohovárali, tým viac som pila a tým viac som sa snažila svoje pitie skrývať.

Na začiatok je v každom prípade dobré poznať, v akej fáze pitia sa dotyčný nachádza. V rôznych fázach je rôzne ovplyvniteľný a otvorený komunikácii o svojom probléme. Dajme si teda troška teórie:

Štádiá pitia

 Okrem štýlov pitia, ktoré nájdete v mojom článku Typy alkoholovej závislosti podľa Jellinka, popísal pán Jellinek aj vývojové štádia závislosti na alkohole.

Tieto štádiá zodpovedajú rozvoju alkoholovej závislosti pri Gama štýle pitia, majú rôznu dĺžku a navzájom na seba nadväzujú. Sú označené ako:

  1. Počiatočné – tu sa závislosť ešte len vyvíja, človek si uvedomuje, že pije inak ako ostatní, zvyšuje sa jeho tolerancia alkoholu. Alkohol mu prináša úľavu v jeho problémoch a preto zvyšuje frekvenciu pitia aj množstvo.
  2. Varovné – už vzniká potreba alkoholu, ktorý sa stáva drogou v pravom slova zmysle, ďalej sa zvyšuje tolerancia, objavujú sa prvé „okná“, menia sa priority, spôsob života.
  3. Rozhodné – stále stúpa tolerancia, dochádza k strate kontroly, prichádzajú konflikty kvôli pitiu – rozpadajú sa vzťahy, človek si pitie racionalizuje (pijem preto, lebo…), pije prakticky od rána, bludný kruh sa uzatvára
  4. Konečné – dochádza k poklesu tolerancie alkoholu, spoločenskej degradácii a úpadku telesného i duševného zdravia

Toto je len veľmi stručný popis jednotlivých fáz. Viac informácii o týchto štádiách a ich charakteristických prejavoch nájdete aj medzi príručkami v mojej skupinke Partička na ceste, kde sa venujeme osobnému rozvoju ako prostriedku prevencie pred recidívou a pomáhame si na svojej ceste v čistom a triezvom živote. Je to uzavretá skupinka, kde sa dostanete len na pozvanie a najjednoduchšou cestou, ako sa medzi nás dostať  je začať Sledovať moju stránku Zvládnem to na Facebooku alebo ma požiadať o priateľstvo na Facebooku TU. Rada vás do našej skupinky pozvem.

Čo je ale dôležité z pohľadu týchto fáz: v každej z nich máte možnosť takéhoto človeka upozorniť na jeho rastúci problém a vhodne ho motivovať. V každej fáze reaguje človek inak, v každej je jeho osobnosť poznačená alkoholom v inej miere a inak bude reagovať aj na varovné poukazovanie na svoje pitie, jeho následky a motivačné podnety.

Motivácia

Jedným z dôvodov, prečo mnoho alkoholikov zlyháva je nesprávna motivácia. Motivácia potrebuje okrem správneho načasovania aj správne zameranie. Každý človek má svoj vlastný rebríček hodnôt, svoje pomyselné piliere istoty a v okamihu, keď by mal o ne prísť, je čas mu to pripomenúť.

Ak napríklad hovoríme o počiatočných fázach vývoja alkoholovej závislosti a človeku, ktorý miluje svoju prácu šoféra, pripomeňte mu, aké ľahké je prísť o vodičák, ak nafúka zostatkový alkohol. Ak hovoríme o matke, milujúcej svoje deti, pripomeňte jej, že nie je problém poukázať na jej pitie pred sociálkou alebo jednoducho poukázať na to, ako poznačuje svojim deťom detstvo a tým aj celý život a je na dobrej ceste, aby sa svojim deťom zhnusila. Ak hovoríme o človeku, ktorý žije svojou kariérou, pripomeňte mu, že padne na hubu, ak bude v pití pokračovať a kariéru môže zavesiť na klinec, že skončí ako skrachovaný a neúspešný priemer…

Na každého zaberie niečo iné. Na niekoho strata materiálnych istôt, na niekoho strata prestíže, či spoločenského postavenia, na niekoho poškodenie zdravia či ohrozenie života.

Niečo za niečo

Každý, kto podľahne “čaru” alkoholu, nachádza v alkohole úľavu, útek pred problémami, pred stresom, tlakom. Rieši si svoje “mindráky”, pretože sa nevidí takým, akým by chcel byť, nevidí okolo seba svet, v akom by chcel žiť. Nájsť príčinu a ponúknuť alternatívne riešenie je tá ťažšia časť úlohy, ako pomôcť človeku, ktorý má problém s alkoholom. Hlavný dôvod svojho pitia totiž sám nevie určiť a postupne sa zleje celá neprávosť a ťažoba sveta do jedného sedemhlavého draka, kde každá hlava je tým “pravým” dôvodom, prečo pije.

Takémuto človeku preto treba ukázať, že:

  • Problémy sa dajú riešiť
  • Stres sa dá riešiť
  • Tlak sa dá riešiť
  • Pohľad na seba a svet sa dá riešiť.

Ako? V prvom rade: riešenie problémov pre tohto človeka znamená veľa práce na sebe samom. Na tom, aby prehodnotil svoje často prehnané nároky na seba a svoje okolie. Aby prijal život taký, aký je so všetkými jeho nedokonalosťami a prekážkami. Aby prijal fakt, že problém tu nie je na to, aby ho zničil, ale aby ho posunul dopredu. A ako to ja rada z vlastnej skúsenosti hovorím: aby sa naučil, že každý nový problém je výzva a kopec nových skúseností 🙂

Treba mu pripomenúť, že “nealkoholové” riešenie stresu, tlaku, problémov má okrem iného pridanú hodnotu v tom, že (a to vám garantujem!):

  • Na druhý deň nemám výčitky
  • Nebolí ma hlava a nie je mi zle
  • Nemusím sa za seba hanbiť a svoje skutky či slová
  • Zdvihne sa mi sebavedomie
  • Ľudia si ma budú vážiť
  • Budem do svojho života priťahovať pozitívnych ľudí a pozitívne udalosti
  • Problémy budú gombička
  • Veci mi pôjdu od ruky

 

A je toho oveľa oveľa viac a dotyčný na to časom príde. V každom prípade, svoje rozhodnutie vydať sa na cestu abstinencie, nikdy nebude ľutovať

 

Nesprávna motivácia v nesprávnom čase (alebo ešte nenarazil na svoje dno)

Poznám mnoho alkoholikov, ktorí prestali piť, pretože prichádzali o zdravie a ich orgány pomaly ale isto zlyhávali. V mnohých prípadoch sa ale po zlepšení zdravotného stavu vrátili tam, kde prestali. Jednoducho pili ďalej. Možno opatrnejšie, ale pili.

Poznám alkoholikov, ktorých na liečenie dotlačili ich partneri pod hrozbou rozvodu alebo rozchodu. Akonáhle sa situácia vo vzťahu zlepšila a partner sa utíšil, opäť sa vrátili k alkoholu.

Poznala som alkoholikov, ktorých na liečenie dotlačili ich nadriadení alebo kolegovia pod hrozbou výpovede. Skúste uhádnuť, kde sú teraz…

Aby bola motivácia účinná, nemôže prísť zvonka formou nariadenia alebo hrozenia, najmä ak alkoholikovi hrozíte stratou niečoho, na čom mu v tom momente nezáleží (alkohol je prednejší) a čo je dôležitejšie, ak tá hrozba prichádza v čase, ak dotyčný ešte nespadol na svoje DNO.

Skúsim Vám to vysvetliť na svojom prípade: z okolia som roky dostávala informácie, že pijem viac, ako sa patrí. Dostávala som informácie a napomenutia v práci. Dostávala som napomenutia od partnerov…Bolo to nepríjemné, mala som výčitky, hovorila som si, že prestanem alebo to aspoň obmedzím. Ale… V konečnom dôsledku bol efekt asi taký, že som pila ešte viac, preto6e som chcela tie hlasy umlčať. Navyše som sa snažila pitie viac skrývať.  Keď to celé nabralo spád, trvalo tri dlhé roky, kým som sa prepila na svoje dno. Stala sa zo mňa duševná aj fyzická troska. 20 hodín denne mi bolo všetko jedno. Tie zvyšné štyri som sa zmietala v neskutočných výčitkách svedomia a strachu, čo bude…

Potom už ale napomenutia prestali byť napomenutiami. Stávali sa realitou. Hrozby sa začali napĺňať a ja som strácala istoty – na všetkých frontoch. Rozpadol sa mi osobný život, z práce som dostala posledné ultimátum, telo bolo zoslabnuté dlhodobým nedostatkom normálneho jedla a prebytkom alkoholu, duša rozožratá depresiou… Narazila som na dno. Poriadne hlboké a kamenisté. Nepriala by som to nikomu, keby som nevedela, že toto poznanie je pre mnohých z nás nevyhnutné, aby sme vedeli znova žiť.

V každom prípade, pre mňa to bola ideálna kombinácia na radikálne riešenie, ktorým bolo liečenie. Stávka na istotu. Buď to dám, alebo zomriem ako obyčajná alkoholička, sama a opustená. Rozžeravená kontrolka blikala ako maják na sanitke. Posledný “blik” prišiel od mojej terapeutky, ktorá povedala: “Buď pôjdeš na liečenie, alebo s tebou končím!” A bolo vybavené. Cvak. Vtedy mi to konečne v hlave preplo a ja som s alkoholom skončila.

Naplnenie hrozby

V okamihu, kedy sa hrozby stávajú skutočnosťou, sranda skončila. Z vlastnej skúsenosti – závislému sa nevyhrážajte, ak to neplánujete aj urobiť. Vyhrážku rovno splňte pri prvom porušení, urýchlite tým jeho pád na dno a ušetríte jemu i sebe kopu času a trápenia. Takže…

  • Ak neprestaneš, odídem… Neprestal? Odíďte!
  • Ak neprestaneš, vyhodím ťa z domu… Neprestal? Vyhoďte ho!
  • Ak neprestaneš, vyhodím ťa z práce… Neprestal? Vyhoďte ho!
  • Ak neprestaneš, podám na teba trestné oznámenie… Neprestal? Podajte ho!
  • Ak neprestaneš, nahlásim ťa na sociálke..  Neprestala? Nahláste to!

Alkoholik sa totiž spolieha na to, že svoje hrozby nemyslíte vážne a bude dostávať šance znova a znova, až vás to prestane baviť. Ale dovtedy si to bude “užívať” a vy sa budete trápiť.

Naplnením hrozby urýchlite pád na jeho DNO, no je to účinná metóda –  ZÁCHRANNÉ KOLESO. Niekdy totiž človek potrebuje poriadnu facku, aby sa spamätal!

Alternatíva k alkoholu a pomoc s riešením problémov

Opäť pripomínam druhú stranu mince. Tou je pomoc závislému s riešením jeho problémov. Ak prinútite vystresovanú matku nepiť cez hrozbu sociálkou, žiada si to aj pomoc s hľadaním riešenia, prečo výchovu svojich detí nezvláda, prečo je v existenčných problémoch, prečo má partnerské problémy. Ak prinútite partnera nepiť pod hrozbou odchodu, spýtajte sa ho, čo môžete urobiť, aby sa cítil dobre aj bez alkoholu, čo mu chýba, čo mu prekáža, čo ho dusí….

Ak si nebudete vedieť rady, vo svojom okolí určite nájdete mnoho možností odbornej pomoci či už vo forme psychologickej pomoci, ale aj právnej či sociálnej. A niekedy sa stačí s týmto človekom len porozprávať, vypočuť ho a na riešenia príde aj sám. Ak mu bude chýbať sila na ich realizáciu, podajte mu pomocnú ruku. Vy máte nadhľad a jasnú myseľ, pôjde Vám to ľahšie 🙂

Takže ak to zhrniem…

Ak chcete niekomu pomôcť, nechajte ho (kontrolovane) padať. Niekto má to svoje pomyselné dno tesne pod hladinou normálneho života a stačí mu pripomenúť, o čo všetko môže prísť, ak neprestane. Niekto naozaj potrebuje doletieť dole ako orol na love: potrebuje reálne prísť o partnera, dokonca niekoľkokrát za sebou.  Naozaj potrebuje prísť o prácu kvôli alkoholu, často aj opakovane… Dno každého závislého je inde. Kde to je, však nevie ani on sám, kým tam nedorazí.

Nezabúdajte však na to, že je to aj o ponúknutí alternatívy a riešenia problému. Áno, každý si musí svoje problémy riešiť sám, ale občas potrebuje oporu, radu, či aspoň vedomie, že sa má na koho obrátiť.

Čo môžete počas jeho cesty k jeho dnu urobiť, je stáť pri ňom, byť jeho anjelom strážnym a pripomínať mu, o čo všetko môže prísť, ak neprestane. Áno, nie je mu to príjemné. Áno, môže sa stať, že sa dostanete na zoznam osôb, ktorým sa bude vyhýbať, ale nevzdávajte sa. Áno, môže sa stať, že vás bude tento človek urážať svojím konaním alebo slovami. Verte však, že v skutočnosti je to nešťastný človek, ktorý túži po normálnom živote, láske a uznaní, no nevie, ako na to. Príde čas, keď sa zlomí a bude potrebovať ruku, ktorá ho bude ťahať do svetla nového života. Verte, že vám tento človek bude do smrti vďačný, že ste pri ňom po celý ten čas stáli a verili mu.

A aby som nezabudla:  Ak vám už počas svojho letu dolu naznačí, že si problém uvedomuje, skúste mu pomôcť nájsť si skupinu anonymných alkoholikov alebo dobrého terapeuta, bude to skvelý začiatok konca jeho i vášho trápenia 😉

 

 

 

 

Užívam si život s triezvou hlavou a svojím príbehom Ti chcem ukázať, že sa to dá. Môj príbeh si môžeš prečítať tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov