Už stačilo. Ale ako ďalej?

“Už stačilo. Končím s tým. Dnes odkladám pohár, vylievam všetky fľaše. Viem, že mám problém a s pokorou si to priznávam. Od dnes začínam nový život.”
Ak patríš k tým, ktorí si to povedali, na betón máš pred sebou veľa otázok a neznámych. Takže…

AKO ĎALEJ?

 • Ako prispôsobiť svoj život novej výzve?
 • Zvládnem to?
 • Čo budem robiť, ak znova príde tlak, neodbytné myšlienky, problémy, stres, nuda?
 • Čím vyplním svoj život?
 • Ako prekonám stavy, kedy by som si najradšej uľavila alkoholom?
 • Ako to ovplyvní moje okolie?
 • Ako sa zmení môj život?

Tak poďme na to…

V prvom rade, gratulujem a teším sa, že si dospela k tomuto uvedomeniu, priznaniu a rozhodnutiu.
UVEDOMENIU si, že máš problém, PRIZNANIU, že je to problém, ktorý si zasluhuje riešenie a ROZHODNUTIU tento problém riešiť a vyriešiť.
Asi už vieš, že slovo problém nemám rada, takže toto slovo preklasifikujem na výzvu. Hneď to znie lepšie a najmä pre tých, ktorí ešte v sebe majú kus súťaživého ducha to bude ako hra. Víťaz môže byť len jeden a len na tebe bude záležať, či to budeš ty alebo fľaša.

Takže ako ďalej?

HLUCHÉ MIESTA. V prvom rade počítaj s tým, že zrazu bude v tvojich dňoch veľa hluchých miest, ktoré by si inak vyplnila popíjaním. Je potrebné si urobiť zoznam aktivít a činností, ktoré máš rada a ktorých výsledok ti prináša uspokojenie alebo aspoň dobrý pocit. Skús porozmýšľať, čo to je a skús si ich napísať na papier.

Nehľadaj nič svetoborné. Hľadaj v obyčajných bežných veciach ako je upratovanie, triedenie vecí, umývanie okien, žehlenie, ručné práce, maľovanie, kreslenie, práca na záhrade, či prechádzky v prírode. Určite niečo nájdeš.

Nie je na škodu prihlásiť sa do nejakého kurzu, v ktorom sa naučíš nejaké nové zručnosti alebo ktorý je zameraný na rozvoj osobnosti. Je ich teraz veľa a ak bude tá správna chvíľa, pritiahne ťa ten pravý. Stačí otvoriť oči a srdiečko.

ZMENA OKRUHU PRIATEĽOV. Priprav sa tiež na to, že sa zmení tvoj okruh priateľov. Hlavne na začiatku sa musíš chrániť, takže obmedz alebo úplne preruš styky s ľuďmi, s ktorými si pila alebo majú potenciál ťa stiahnuť k pitiu. Neboj sa, skutočných priateľov nestratíš a tí, o ktorých týmto rozhodnutím prídeš, neboli tvoji priatelia.

POUPRATUJ OKOLO SEBA. Urob revíziu všetkých skríň, zásuviek, poličiek, pozri sa čo máš pod posteľou, na skriniach, v kuchynskej linke. Vyhoď všetko, čo ti už neslúži a čo si odložila pre prípad “čo ak”. Ver mi, žiadne čo ak nebude a ak aj príde, na tú vecičku si s veľkou pravdepodobnosťou aj tak nespomenieš. Takže von zo všetkým haraburdím a nepotrebnými vecami. Svoj účel už splnili, poďakuj sa im a nekompromisne ich vyhoď zo svojho života.  Začínaš nový, čistý život a tak, ako si potrebuješ poupratovať v sebe, poupratuj aj okolo seba. Uvidíš, ako sa ti uľaví!

ZAVEĎ “SUCHÚ” DOMÁCNOSŤ. Zbav sa všetkého, čo obsahuje alkohol, vylej všetky fľaše a zbav sa aj tých “archívnych”, ktoré ukazuješ v obývačke vo vitríne. Informuj o svojom zámere ľudí z tvojho okolia a tých, s ktorými žiješ. Vysvetli im, že fľaša vína ako pozornosť pri návšteve nie je to, čo potrebuješ ku šťastiu. Najmä na začiatku je dôležité, aby si v byte nemala žiadne pokušenie v podobe skrytej fľaše alebo nebodaj fľaše pre prípad, ak niekto príde a bude treba ho “pohostiť”. Áno, patrí sa uctiť si hostí, ale ver mi, už roky si uctievam svojich hostí dobrou kávou a domácou limonádou či čajom.

ČO AK TO NA MŇA PRÍDE?

Napi sa vody. Svoj mozog tým oklameš a získaš čas na premyslenie ďalšieho kroku. Tým by mala byť aktivita, ktorá odvedie tvoju pozornosť od nutkavej potreby uľaviť si alkoholom. Dokop sa k tomu, že si umyješ zuby, dáš veci do práčky, vynesieš smeti, preleštíš zrkadlo v kúpeľni… Ten pocit prejde a ak si uvedomíš, že si to zvládla, POCHVÁĽ SA.  Si silnejšia ako si si myslela. Si silnejšia ako chvíľková slabosť. Tvoje rozhodnutie je silnejšie ako škriatok v hlave, ktorý ťa zvádzal k zlyhaniu. A ver mi, NIČ nestojí za to, aby si kvôli tomu zlyhala vo svojom rozhodnutí.

Pamätaj, že alkohol v hlave aktivuje centrum odmeny. A preto….po ťažkom dni, po dokončení úlohy, po zvládnutej šichte, po zvládnutí seba samej….  si zaslúžiš odmenu! ODMEŇ SA. Horúcim kúpeľom, šálkou dobrého čaju, stíšením pri dobrej knihe či filme, obľúbeným jedlom či čokoládou. Rozmaznávaj sa, pretože si to zaslúžiš. Nečakaj odmenu od svojho okolia. Ty si tá, čo sa má milovať a rozmaznávať. Nikto iný to za teba nemá povinnosť urobiť!

ČO AK TO NESTAČÍ A POTREBUJEM UMLČAŤ SVOJU HLAVU?

Teraz budem hovoriť za seba: mne pomáha čaj z ľubovníka. Neutíši hlavu úplne, ale dokáže zmeniť diaľnicu v hlave na pokojnú cestu druhej triedy. Ja tak viem lepšie reagovať na svoju situáciu a ľahšie sa mi zvládajú ťažké stavy stresu, tlaku či napätia.

Existujú však aj iné upokojujúce bylinky, skús hľadať, ktorá sadne tebe a s vďakou si ju vychutnaj. Určite však do toho nechoď s vedomím, že “to aj tak nepomôže”, v takom prípade to fakt nepomôže. Hlavne zabudni na fľašu.

PUSTI TO VON!

Ak ťa niečo ťaží, tlačí, dusí… netlakuj to v sebe. Pusti to von. Ak si rapotačka, vyrozprávaj sa svojej bútľavej vŕbe. Ak si introvert a nechceš svojimi vecami obťažovať iných, zober pero, papier a píš. Jednoducho sa z toho vypíš. A je jedno, či to potom založíš do zásuvky, vypublikuješ na webe alebo spáliš v ohni. Hlavne to dostaň von a nedus to v sebe.

Ak sa nemáš komu vyrozprávať, kľudne mi napíš na hana@letfenixa.sk alebo ma nájdeš na Facebooku, tu si môžeme aj volať. Budem samé ucho.

Nie si v tom sama

Inšpiruj sa ľuďmi, ktorí to zvládli a zvládajú aj bez alkoholu. Dá sa to, som toho živým dôkazom. A ver mi, mala som pár krát namále, aby som to ustála. No aj v najhorších situáciách som si povedala, že NIČ, naozaj NIČ a NIKTO mi nestoja za to, aby som túto svoju partičku prehrala a dala si gól do vlastnej bránky.

Neustále maj na pamäti, prečo sa už nechceš vrátiť k pitiu. Spomeň si na to, ako ti bolo na druhý deň zle. Ako si mala výčitky svedomia. Ako si sa hanbila pred svojimi blízkymi a pred sebou. Ako hrozne si sa cítila. Ako si sa hanbila. Fujka pocit, ktorý už NECHCEŠ. A stačí tak málo. Povedz tomu škriatkovi v tvojej hlave, že už nie je tvoj kamarát a pošli ho kade ľahšie.

Aká bude tvoja odmena?

 • Vráti sa ti energia do života
 • Opeknieš zvonka aj zvnútra
 • Budeš si vážiť samu seba
 • Spoznáš, aké to je mať sa skutočne rada
 • Konečne sa normálne vyspíš
 • Nájdeš nové zmysly života, nové záujmy, nových priateľov a vnútorne zbohatneš
 • Začneš si užívať život a plávať v jeho pokojných vodách s ľahkosťou
 • Začneš sa tešiť z maličkostí, ktoré tvoria tvoj svet

Stojí to za to. Takže tohto tu

škriatok

pošli do čerta, ak najbližšie príde!

Užívam si život s triezvou hlavou a svojím príbehom Ti chcem ukázať, že sa to dá. Môj príbeh si môžeš prečítať tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov