V poslednej dobe sa množia články o pití žien. Čítame o mamičkách na materskej, z ktorých sa stávajú alkoholičky. Čítame príbehy úspešných manažérok, ktoré si alkoholom liečia stres a fakt, že hrajú mužskú rolu, na ktorú nie sú nijako stavané! Navyše tu máme ťažké obdobie spôsobené vírusom a mnohé z nás zostali uväznené vo svojich domácnostiach a alkoholom “vylepšujú” svoje prežívanie neistej doby.
O ženskom pití sa píše, hovorí, ale ostáva na okraji. Prečo o tejto téme píšem? Jednak, že aj ja som žena. Aj ja som pila a aj ja som si tým niečo kompenzovala. Úprimne: koľké z vás si po večeroch otvoria vínko a trávia tak koniec dňa? Koľké z vás si to víno otvoria už počas dňa, aby ste všetko lepšie zvládali? Koľké z vás sa ponáhľajú domov z práce, aby si mohli dať pohárik na odbúranie stresu, čo ste mali v práci? Koľké z vás sa tešia na víkend, lebo bude “žúrka”?
V prvom rade, naše pitie je iné ako mužské. Skôr máme tendenciu piť doma a potajomky. Skôr sa neopíjame do nemoty, ale častejšie “hladinkujeme” (držíme si primeranú hladinu, pri ktorej ešte dokážeme vykonávať bežné činnosti, aj keď je otázna kvalita výsledku).
V každom prípade však platí, že alkohol a ženy nejdú dokopy. Nijako! Nerobí nás krajšími, ani príťažlivejšími. Ako hovorievala moja terapeutka: “Ženám príliš veľa alkoholu nijako nesvedčí.”
Prečo je to tak:
Nuž nedáme sa predsa predbehnúť. A ide nám to. Robili sa dokonca prieskumy, podľa ktorých sa až 27% žien dostalo po požití alkoholu do problémov so zákonov. U mužov to bolo len 16%. Krčmové bitky? Tu tiež nezaostávame. Na čo sme ale skutočné expertky sú trapasy s asistenciou alkoholu. No schválne, koľko krát si vtedy zavolala svojmu bývalému, vyplakávala niekomu alebo mala pocit, že všetkých miluješ?
Ak sa alkohol nepije s mierou, má pre ženu zničujúce účinky! Poznám vo svojom okolí dva prípady, kedy si ženy postupne, pomaličky, žensky “prepili” svoje vnútorné orgány. U jednej to začalo pankreasom, u druhej pečeňou. A keďže vnútorné orgány majú zázračnú schopnosť podporovať sa navzájom, postupne ako sa jeden za druhým vyčerpávali, začali jeden po druhom zlyhávať. Ten pocit, keď sa ťa potom lekár na internom spýta, či nemáš problém s pitím asi nebude príjemný. On vie, že ho máš a bude len na tebe, či sa priznáš, alebo to zvalíš na tabletky na zníženie cholesterolu.
Poďme sa ale pozrieť na iný druh pitia:
Žena na fláme je kapitola sama o sebe. Pri flámovaní platí, že my ženy jednoducho nevieme piť!
Trapas a hanba sú preto tutovka!
Nechcem zovšeobecňovať, ale stretla som sa s týmto rebríčkom fáz pitia u žien. Možno sa v tom nájdeš tak, ako som sa v ňom našla aj ja:
2. fáza – rozlievam
3. fáza – tanec na stole a iné skvelé nápady
4. fáza – všetkých milujem
5. fáza – všetci sú kreténi
6. fáza – volám bývalému
7. fáza – zúfalý plač
8. fáza – je mi zle
9. fáza – neviem o sebe
Ak máš dostatočný pud sebazáchovy, prestaneš piť po druhej fáze. Rozliaty nápoj je dostatočný varovný signál, že máš dosť a každý ďalší drink už je blbosť.
Tieto fázy korešpondujú aj s pohľadom lekárov na to, ako množstvo promile ovplyvňuje správanie. Ale o tom niekedy inokedy.
Je tu ešte jeden fenomén ženského pitia. Pijeme potajomky!
Kým mužské pitie má väčšinou sociálne pozadie, ženské pitie je nadstavbou už existujúcich iných problémov ako stavy úzkosti, dlhodobý stres, tlak, poruchy spánku, nálad…
Snažíme sa pitie tajiť, pijeme osamote a tak, aby to nikto nevidel. Stávajú sa z nás expertky na skrývanie fliaš v byte. Sme v tom také dokonalé, že niekedy tú fľašu nenájdeme ani my samé. Poznávaš sa v tom? Ak nie, super. Mne osobne toto obdobie ešte mesiace po liečení pripomínali prázdne fľaše, ktoré som sporadicky nachádzala a ktoré boli pre mňa mementom, kde som sa nachádzala a čo som stvárala.
Poznala som dokonca expertku, ktorá nepila na verejnosti, ale pred rodinnou oslavou alebo inou akciou si dala na náladu už doma a v spoločnosti sa tvárila, že nepije. A tu prichádza na rad tretí fenomén ženského pitia:
Keďže ženské pitie nie je akceptované, máme tendenciu snažiť sa vyzerať triezvo a maskovať fakt, že nám v krvi koluje alkohol. Verte mi však, že oko dobrého pozorovateľa si tieto maskovacie manévre všimne.
Milé dámy, moje odporúčanie na záver je preto jednoduché:
Aká je Tvoja skúsenosť? Ak sa tento problém netýka teba, poznávaš v tom svoju priateľku alebo známu? Ako piješ ty? Potajomky alebo to rozbiehaš na flámoch? Budem rada, ak sa podelíš o svoju skúsenosť a názory v komentároch.