Ďakujem, neprosím si!

Stojím na terase hotela a obdivujem výhľad na dolinu posiatu starými domčekmi. Som na firemnom teambuildingu a kolegovia sa pomaly schádzajú na večeru. Opieram sa o drevené zábradlie terasy a vychutnávam si pomaly padajúci súmrak. Hodnú chvíľu stojím na terase sama, nerušená. Do môjho ticha vpadne kolega Peter: “Čo si dáš?”

Na odpoveď nečaká. Otáča sa k dverám reštaurácie a vzápätí sa vracia s dvoma čerstvo načapovanými pivami. Jedno z nich mi podáva. “Nie, ďakujem, nemal si si robiť starosti”, namietam a zúfalo hľadám záchranu. Vhodnú vetu, niekoho, kto ma z tejto situácie dostane, čokoľvek, len aby som nemusela nič vysvetľovať.

Nechcem to pivo zobrať do ruky. Cítim jeho pach a je mi nepríjemný. Viem, že ho musím nejako slušne, ale rázne odmietnuť. Skúšam, kokcem. Zjavne je to dosť nepresvedčivé. Peter sa nedá odbiť a neplánuje ustúpiť: “Veď si ho zober. Je pre teba!”.

“Nemôžem!”, kričí moje vnútro a počujem, ako sa to pivo ku mne prihovára. V hlave sa mi premietajú všetky príbehy tých, čo podľahli a zlyhali. Ani za svet. Nechcem ho!

Peter však nalieha. Nemá to pivo kam položiť. Stôl je ďaleko, zábradlie terasy je príliš úzke. Nepríjemná situácia pre oboch. Beriem teda pohár do ruky a privoniavam k nemu. Štrngáme si. Prikladám pohár symbolicky k ústam až sa pena dotýka mojich pier. Kontrolky mi blikajú. Ok. Stačilo. Ale čo mám teraz robiť?

Kolega niečo rozpráva a ja zúfalo držím studený pohár. V tom prichádza záchrana. Kolega Karol, ktorý o mojom probléme vie, vchádza na terasu a vyhodnocuje situáciu, ktorú vidí. Beží k nám a spýtavo sa na mňa pozerá. “Ahoj, super, že ideš. Peter mi doniesol pivo, ale nejako naň nemám chuť. Chceš ho?”. Jasné. Berie mi ho  z ruky a obetavo ma zbavuje nielen problému s pivom, ale aj ďalšej komunikácie s Petrom.

Vtedy som si uvedomila, že

  • nie vždy príde anjel spásy a zachráni ma.
  • sa musím na podobné situácie pripraviť sama.
  • nie vždy sa totiž dá takýmto situáciám vyhnúť

Žijeme v krajine, kde je pitie alkoholu neodmysliteľnou súčasťou mnohých udalostí.

Ale ako to prežiť bez rizika a bez potreby niečo vysvetľovať?

Každá zo situácií je iná. Iní sú aj ľudia, ktorí nás ponúkajú. Ponúkam preto pár tipov pre rôzne situácie, ktoré ťa možno inšpirujú a verím, že aj napadnú, keď to budeš potrebovať.

Aj keď sa už aj v našej spoločnosti stáva moderným “nepitie”, vstúpiť do života ako abstinent nie je najmä na Slovensku vôbec jednoduché. Pitie pri rôznych príležitostiach sa považuje za úplne samozrejmé. Čo ale robiť, keď sa v takejto situácií ocitneš a budeš potrebovať vhodne odmietnuť?

“Si chorý, že nemôžeš piť?”

Bohužiaľ, v predstavách väčšiny ľudí, ktorí ťa ponúknu alkoholom, je choroba jediným ospravedlniteľným dôvodom, prečo nepiť.

Preto si vždy pripomeň svoje dôvody, prečo NECHCEŠ piť! Tvoje dôvody ti v hlave pomôžu zablokovať škriatka, ktorý ťa bude chcieť presvedčiť, že “Veď jeden ti neuškodí”, “Daj si len zo slušnosti”, “Len aby si neurazil”… Mne pomáha, keď si premietnem tú mizériu, ktorú som s alkoholom prežívala a fakt, že to už nikdy nechcem zažiť.

Nezabúdaj:

  • Jeden ti uškodí. Jeden pohár sa v tvojom prípade rovná cisterne. Je to prvý krok k návratu na dno, kde si bol
  • Slušnosť ti niekedy nestojí za to, aby si sa znova prepadol do bahna. Navyše ti ukážem spôsoby, ako odmietnuť ponúkaný pohárik aj slušne
  • Neurazíš, ak odmietneš. A ak sa dotyčný urazí, je to JEHO problém a nerešpektovanie tvojho rozhodnutia!

Ľahšie to majú ženy, aspoň moja skúsenosť je taká. Ak som ako žena povedala “Nie”, málokedy som musela použiť niektorú z nižšie popísaných spôsobov odmietnutia. To súvisí s nastavením spoločnosti, že pre ženu je normálne nepiť. Je to predsa ten zodpovednejší tvor, ktorý sa musí postarať o deti, rodinu a podobne a musí mať pri tom čistú hlavu.

V každom prípade, či už si žena alebo muž a predsa len sa ocitneš pri človeku, ktorý si považuje za povinnosť naliať do teba alkohol, najdôležitejšie je identifikovať riziko a snažiť sa ho eliminovať. Niečo ako keď sa rozsvietia kontrolky a ty musíš niečo podniknúť, aby si zvrátil hroziacu katastrofu.

…Keď už kontrolky blikajú….

Je dôležité už to, ak nejakú oslavu alebo večierok identifikujem ako riziko (na 99,99% sa tam bude piť a na 99, 99% sa tam nájde niekto, kto nebude chcieť piť sám). Môžem sa im úplne vyhnúť alebo sa na zvládnutie situácie pripravím.

Ako sa vyhnúť takýmto rizikovým akciám? 

  • Odvolaj sa na svoj zdravý životný štýl – doby, keď si preflámoval celé noci už máš za sebou, teraz dávaš prednosť inej zábave
  • Táto žúrka nie je aktivita, ktorá by sa zlučovala s tvojimi aktivitami (idem radšej športovať, do divadla, to nie je nič pre mňa…)
  • Jednoducho sa nevhodnej spoločnosti vyhni. Ono to časom príde samo a uvedomíš si, že sa menia osoby a obsadenie spoločnosti, s ktorou sa stýkaš a alkoholu bude čím ďalej tým menej

Ak sa ti však predsa len nepodarí vyhnúť situáciám s alkoholom, ponúkam niekoľko spôsobov, ako sa alkoholu vyhnúť. Pri písaní tohto článku som sa celkom bavila, odbiehala som k zdrkadlu a predstavovala som si rôzne situácie a spôsoby, ako odmietnuť ponúkaný alkohol. Bol to super nápad, takže odporúčam aj tebe: ak máš možnosť, nacvič si nasledujúce situácie pred zrkadlom. Lepšie sa ti dostanú pod kožu.

Takže poďme na to, ako odmietnuť alkohol

Jednoducho povedz: NIE alebo NECHCEM

Ak si v spoločnosti ľudí, ktorých veľmi nemusíš, jednoducho povedz NIE alebo NECHCEM. Netreba nič vysvetľovať, jednoducho “Nechcem” a ďalej sa nebavím. Alebo sa jednoducho zahraj hru, kedy sa takýto človek, ktorý ťa ohrozuje stane neviditeľným, proste ho ignoruj a jednoducho odíď preč.

Ešte rýchlejšou variantou tohto stručného, rýchleho odmietnutia môžu byť odmietnutie gestom: zavrtím hlavou alebo naznačím odmietnutie rukou. A znova jednoducho odíď.

K základným právam človeka patrí určité veci bez vysvetlenia odmietnuť!

Ak si to nacvičuješ, skús použiť aj rôznu intonáciu hlasu. Celé to znie dôraznejšie, ak je intonácia hlasu klesajúca. Uzatváraš tým diskusiu a ďalej sa nie je o čom baviť.

Ak si ale medzi ľuďmi, na ktorých ti záleží a chceš si s nimi udržať dobré vzťahy, treba použiť niečo zdvorilejšie. Skús napríklad:

  • Odmietnuť s vysvetlením, tak, aby bolo jasné, že odmietaš alkohol ale osobu, ktorá ho ponúka. Príklad: “Nie, ďakujem, beriem lieky”, “Nie, je mi potom zle”
  • Odmietnuť s ponúknutím inej možnosti, napríklad: “Nie, ale dobrú kávu by som si dal”.
  • Odmietnuť a zmeniť tému“Nie. Inak, počuj, čo tvoja rodina (nová práca, ako pokračuje stavba domu, čo tá tvoja nová)?”
  • Odmietnuť s vysvetlením, že v tejto chvíli nechcem lebo…. “Nie, dnes som šofér”,”Nie, ráno vstávam do práce” alebo jednoducho: “Nie, niekedy inokedy…”.

Pamätám si situácie, kedy sa ponúkajúci nedal odbiť. Začali sme hrať hru pokazenej gramofónovej platne:

“Daj si so mnou”

“Nie, nechcem”

“Veď len jeden”

“Nie, nechcem”

“Taký malý zdravotný”

“Nie , nechcem”…. Až kým to dotyčného neprestane baviť.

A ak to nepomáha a stretla som sa už aj s takým, viď úvod tohto článku, treba ísť protiútokom, čo som v tomto prípade mala urobiť, ale nenapadlo ma to: “Nie, nechcem. A nepáči sa mi, že ma nútiš do niečoho, čo nechcem!” “Nie, nechcem. Nájdi si nejakého iného parťáka!”

Úplne TOP je odmietnutie, ktorému sa hovorí aj KRÁĽOVSKÉ ODMIETNUTIE je vhodné pri ľuďoch, s ktorými prichádzaš do styku často (kolegovia, príbuzní, známi…) a ktorým dávaš najavo, že aj ponúkanie v budúcnosti bude rovnako zbytočné.

Príklady kráľovského odmietnutia:

“Nie, ďakujem, odkedy som s pitím prestal/a, cítim sa oveľa lepšie!” 

“Nechcem, s pitím som skončil/a, nerobilo mi to dobre!”

“Nechcem, som po liečení.”

A potom je tu odmietnutie, kedy zároveň ponúkneš pomoc:

“Nie, nechcem. A ty by si tiež nemal!” 

Super, už to len vhodne použiť

Napísané to znie pekne, v reálnom živote však musíme reagovať pohotovo. Úprimne, ako ste si mohli prečítať v úvodnom príbehu, žiadna z týchto rád ma v situácií, keď som to potrebovala nenapadla. A to som s kľudom angličana mohla použiť kráľovské odmietnutie alebo odmietnutie protiútokom, či ponukou pomoci, pretože som vedela, že dotyčný má s pitím problém.

Ak ťa v konkrétnej situácií nič nenapadne, skús si zapamätať aspoň túto jednu vetu, ktorú používala moja terapeutka a ktorá sa mne osobne osvedčila pri viacerých príležitostiach:

“Ďakujem, ale ja si chcem túto úžasnú spoločnosť vychutnať s jasnou hlavou!”

Ak ťa napadajú ďalšie tipy, ako účinne odmietnuť alkohol a ktoré ma pri písaní tohto článku nenapadli, podeľ sa s nimi do komentára. Určite sa hodia aj iným.

(Komentáre sú anonymné, takže sa neboj zdieľať. Zároveň ma poteší, ak to nebudeš zneužívať a nebudeš písať sem vulgárnosti alebo hlúposti)

Užívam si život s triezvou hlavou a svojím príbehom Ti chcem ukázať, že sa to dá. Môj príbeh si môžeš prečítať tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov