Zvládnem to bez pomoci?

Áno, sú aj takí borci. Ak však čítaš tieto riadky, nejakú pomoc hľadáš. Návod, podporu, nádej, že sa to dá…

Od svojho priateľa, ktorého som stretla viac ako 5 rokov po liečení a ktorý ma nezažil v časoch mojej najhoršej minulosti, som často počúvala, aké to je jednoduché: “Stačí sa nenapiť”. Áno, to znie jednoducho. Ak sa však už alkohol stal Tvojím verným spoločníkom a cestou úniku pred svetom, znie táto veta ako výsmech. Lebo ty nepiješ, pretože Ti to chutí. Piješ preto, lebo tak získavaš pocit: že je svet gombička, že Ťa všetci majú radi, že si sebavedomý a veselý človek… V tom horšom prípade piješ, lebo musíš. Už to nie je o pocite, už je to životná potreba. Aby vôbec bolo možné prežiť ďalší deň bez trasúcich sa rúk, aby si dokázal fungovať, aby si dokázal zaspať.

V akej fáze sa nachádzaš?

Ak si stále pri tom, že Ti alkohol dáva ten dobrý pocit, je šanca, že sa z toho dostaneš bez vonkajšej pomoci. Zatneš zuby a nájdeš si iný zdroj toho pocitu. O tom, kde ho môžeš nájsť svoj zdoj šťastia venujem v samostatnom blogu.

Ak už piješ preto, lebo musíš, bez pomoci to pôjde len Ťažko. Tu odporúčam obrátiť sa na pomoc zvonka. Alkohol je prefíkaný nepriateľ, ktorý sa Ťa nechce vzdať len tak a už si pravdepodobne vnútorne oslabený a plný strachov. Bude si hľadať cestičky ako sa k Tebe dostať a budeš potrebovať niekoho, kto s tým má skúsenosti. O tom, ako sa k pomoci dopracuješ budem písať v samostatnom blogu.

Je to s nami ťažké. Alkoholici sú najlepší klamári. Dokážu oklamať aj samých seba. Zracionalizovať si svoje dôvody, že je všetko v poriadku, a nemusia nič riešiť. Dokážu si zdôvodniť, prečo sa to nedá, prečo si musia kúpiť minimálne ploskačku rumu akože do koláčov. Ako sa hovorí: dôvod sa vždy nájde 🙂 Mnohé jeho triky už poznáš, ale určite Ti príde vhod, ak budeš vedieť aj o iných a hlavne o tom, ako mu nesadnúť na lep a uvedomiť si, aký veľký problém máš.

Aby som to zhrnula: bez pomoci zvonka to máš šancu dať, ak si ešte nedosiahol svoje dno. Ak už v tom lietaš naplno, hľadaj pomoc zvonka! Stále je to však o tom, že najviac si pomôžeš Ty sám. Je to Tvoj boj a niekto zvonka Ťa môže viesť, pomáhať Ti, smerovať k Tebe tie správne slová, ale to hlavné je na Tebe!

Nikdy však vo svojom snažení nezabúdaj, že:

Čím ťažšie je to, čo nesieš a čím dlhšia je doba, počas ktorej to musíš niesť,
tým viac silnieš, o to väčším vzorom pre okolie sa stávaš
a o to väčšia hrdosť na Teba čaká potom, ako toto bremeno odložíš.

 

Som abstinent a svojím príbehom ukazujem ľuďom, že sa to dá zvládnuť. Môj príbeh si prečítate tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov