Recidíva v abstinencii

Recidíva je pre mňa veľmi silná téma, pretože poznám niekoľko ľudí, ktorí prežili pravú recidívu a poznala som pár ľudí, ktorí ju naopak neprežili a už tu nie sú. Rešpekt pred recidívou sa pre mňa stal kľúčový pri zvládaní náročných situácií.

Takže, čo je to vlastne recidíva v abstinencií? V prvom rade je to PROCES, nie je to o tom, že sa raz napiješ a už v tom lietaš. Tento proces môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov a začína sa dávno predtým, ako sa naozaj napiješ. Ja sama som prežila takzvané suché recidívy. O tom, čo to je, sa dočítaš nižšie. Poznám však aj prípady pravých recidív (človek rezignuje, napije sa, rozpije a je znova tam kde bol), kedy ľudia zlyhali po niekoľkých mesiacoch či rokoch abstinencie.

Jedným z nich bola členka nášho klubu, ktorá zrecidivovala po vyše dvadsiatich rokoch abstinovania. Jednoducho si povedala: “Veď jeden pohár šampanského ma nezabije.” Stalo sa to pri finišovaní veľkého projektu, kedy si spolu s kolegyňami otvorili šampanské za odmenu, že to zvládli. Bol čas na malú neškodnú oslavu. Projekt je konečne hotový a treba sa odmeniť… Pár týždňov po tomto poháriku šampanského sa nič nedialo a ona presvedčila samu seba, že je to v poriadku. Zhodnotila, že recidíva sa nespustila, tak si môže dať ďalší (v skutočnosti už v tom lietala až po uši). A tak sa k prvému šampanskému po pár týždňoch pridal ďalší pohárik, potom ďalší a ďalší. Skončila v stave ešte horšom, ako keď začala abstinovať vtedy pred rokmi. Dostať sa z toho znova von bolo podľa jej slov oveľa ťažšie ako prvýkrát a ostala pre mňa mementom, že toto nechcem.

Iným príkladom bola žena, ktorú sme na liečení považovali za vzorového abstinenta. Radila nám, podporovala nás, sršala z nej radosť zo života a optimizmus. Asi mesiac po skončení môjho liečenia som sa dozvedela, že zrecidivovala a spáchala samovraždu…. Vo svojej abstinencii bojovala s neprijatím vlastnej rodiny, ktorá neuverila jej premene a zjavne jej došli sily a povedala si, že “to nemá zmysel”.

Takže toľko reálne príbehy a teraz niečo k tomu, ako spoznáte, že máte problém.

Pred tým, ako škriatok v hlave zvíťazí a človek sa napije, prichádza SUCHÁ RECIDÍVA. Recidíva sa nezačína prvým pohárikom. Ako som už spomínala, NIE JE to jednorázová udalosť, ale proces, ktorému niečo predchádza a pomaly rozleptáva izolačné pásky v hlave. Mení správanie, oživuje klasické myslenie alkoholika a zaužívaný mechanizmus: “Veď ja nemám až taký problém”, racionalizácie: “To je len taký zdravotný”, môže prísť rezignácia na predchádzajúcu abstinenciu – “Nemá to zmysel”.

Recidíva má teda vždy nejaký spúšťač – je to situácia, udalosť alebo okolnosti, ktoré ťa dostanú do tlaku a vracajú sa myšlienky z minulosti, ako si na tieto situácie reagoval vtedy. Môžu to byť:

  • Neutíchajúce negatívne myšlienky, ktoré nemajú racionálny základ, veď je všetko v poriadku
  • Negatívne myšlienky alebo bolestivé spomienky, ktoré nemáme spracované
  • Tlak spoločnosti – “Veď si daj, neublíži ti to”
  • Problémy vo vzťahoch – život v nezvládnutom vzťahu, rozchod
  • Stres, problémy v práci, dlhodobý tlak
  • Ťažká životná situácia ako strata zamestnania, neúspech v podnikaní, strata istôt
  • Silné pozitívne pocity ako radosť z úspechu, z narodenia dieťaťa
  • Veľké životné zmeny prinášajúce stres – rozvod, smrť alebo choroba blízkeho
  • Nuda – keď nevieš, do čoho pichnúť a spomenieš si, že v časoch minulých by si si spokojne otvorila vínko a “relaxovala”
  • Chýbajúci zmysel života – nič neviem, nič som nedosiahla, som nanič

V týchto situáciách treba zbystriť pozornosť a vytiahnuť krízový plán, kde by si mala mať napísané kroky, čo robiť, aby si to ustála s triezvou hlavou. Inšpirovať sa môžeš v mojom eBooku 8 tipov ako zvládnuť život s triezvou hlavou

Sľúbila som ešte vysvetlenie, čo je to suchá recidíva, takže nech sa páči:

Suchá recidíva je stav u abstinujúceho závislého, kedy sa síce nenapiješ, no prežívaš telesné a psychické stavy podobné tým, aké si mala v čase pitia. Prejavuje sa náhlym pociťovaním nepríjemných pocitov, nervozity, podráždenosti, napätia. Objavujú sa myšlienky, predstavy a spomienky na aktívne pitie. Po telesnej stránke sa prejavuje potením, chvením rúk, vnútra … máš regulérne abstinenčné príznaky. Ak sa ti to deje, kontrolky blikajú a je čas na tvoj krízový plán.

Určite si už počula o živom sne o alkohole. Pozor! Aj to je jedným z prejavov suchej recidívy. Môže sa objaviť aj dlhé roky po liečení. Mne sa napríklad prvé roky po liečení snívali sny, v ktorých som síce nepila, ale riešila som situáciu, že som zlyhala a znova som prežívala vtedajšie výčitky a stavy. Predpokladám, že to boli prejavy môjho strachu zo zlyhania a pripomínali mi, že tieto pocity už nechcem nikdy zažiť.

Čo ale ak do toho spadnem?

Recidívu je potrebné zvládnuť.

Neznamená, že tvoja predchádzajúca snaha o lepší život bola zbytočná!

Až recidívu zastavíš, môžeš v tom dobrom, čo sa ti podarilo pokračovať a dokonca ťa to môže posunúť o krok vpred.  Skús potom porozmýšľať, čo boli tvoje spúšťače, čo si mala spraviť a čo si neurobila, aby si to zastavila!

Recidívu je potrebné si včas uvedomiť a podniknúť kroky, aby si do toho nespadla v plnej paráde. Ak v tom už lietaš, alebo cítiš, že PROCES ZAČAL, treba:

  • Vyhľadať odbornú pomoc – ideálne kontaktuj svojho psychiatra alebo terapeuta
  • Kontaktovať osobu, ktorá mala rovnaký problém – zdieľaný problém = polovičný problém 🙂
  • Maj vždy poruke zoznam krokov (krízový plán), ktoré ti pomôžu nepríjemné stavy prekonať! Sú to aktivity, ktorých cieľom dostať ťa znova do pohody. Inšpirovať sa môžeš mojím eBookom.

Čo sa krízového plánu týka, na každého funguje niečo iné. Preto skúšaj, testuj na sebe, čo ti robí dobre. Niekto to predýcha, niekto sa vyrozpráva, inému pomôže joga, ďalšiemu maratón. Každý sme iný, máme iný príbeh, iné skúsenosti, reagujeme rôzne. Podstatné je ale nevzdať sa, ak nepomôže prvá AKTIVITA zo zoznamu!

Postupne si vybuduj zoznam svojich “barličiek” a keď sa ocitneš v ohrozujúcej situácií, spýtaj sa sama seba, ktorou z nich si s láskou pomôžeš a znova sa postavíš na nohy.

Na záver už dám iba jedno povzbudenie, ktoré je z mojej obľúbenej knihy “Anna zo Zeleného domu” a kde sa hovorí:

Každý deň môžeš začať odznova a bez chýb!!!

Užívam si život s triezvou hlavou a svojím príbehom Ti chcem ukázať, že sa to dá. Môj príbeh si môžeš prečítať tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov