Viem, že mám problém ale neviem, čo s tým

Určite už máš naštudované články na internete a teda vieš, že máš problém! Určite aj tvoj vnútorný hlas vie, že máš problém! Určite ti aj tvoje okolie dáva najavo, že máš problém…. s pitím!

Ale čo s tým?

Máš niekoľko možností:

Krok číslo 1 – jednoducho to prestaň robiť. Už si nekúp ďalšiu fľašku, vyhýbaj sa miestam, kde sa opíjaš, proste s tým prestaň. To je jednoduché pre toho, koho problém s pitím ešte nezrazil na totálne dno. Ak ti táto možnosť vyšla, je to super. Ale keďže čítaš tento článok, asi máš tento pokus za sebou a stále piješ.

Krok číslo 2 – nájdi si terapeuta a skupinu ľudí, ktorí majú alebo mali rovnaký problém. Terapeuta si isto nájdeš na internete a skoro v každom väčšom meste na Slovensku fungujú anonymné skupiny alkoholikov, ktoré Ťa radi podporia. Hlavne sa neboj. Určite ti budú chcieť pomôcť a príjmu ťa.

Mnohým ľuďom zabliká kontrolka už tu a dobrý terapeut a silná podporná skupina ti pomôžu. O tom, ako to prebiehalo u terapeuta a v skupine v mojom prípade, sa dočítaš v ďalšom blogu. Nebudem to tu teda rozpisovať, lebo v mojom prípade to nepomohlo. U teba to však môže byť iné a už tu nájdeš pevnú pôdu pod nohami. K ďalšiemu kroku už nemusíš pristúpiť. Gratulujem!

Ak však stále čítaš ďalej, znamená to, že stále padáš voľným pádom k svojmu dnu a treba zvoliť niečo radikálnejšie…

Krok číslo 3 – ambulantné liečenie u psychiatra. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na takéto liečenie, je požiadať svojho obvodného lekára o pomoc. Pravdepodobne ťa pošle k psychiatrovi, ktorý sa pokúsi pomôcť Ti ambulantne, dá podporné lieky, aby Ti alkohol nechutil alebo ak už trpíš depresiami či poruchami spánku…

Mňa k psychiatrovi doviedla moja terapeutka, lebo som už bola v dosť pokročilej fáze a jej možnosti nestačili. A ak si však v takom srabe ako som bola ja, že po každej terapii som skončila v obchode pre nové zásoby vína, aby som sa “vyliečila” z tých hrôzostrašných sedení, jediná cesta je liečenie ústavné.

Krok číslo 4 – dať sa zavrieť na protialkoholické oddelenie s partiou podobných zúfalcov a veriť, že ak už nepomôže toto, nepomôže nič. Na takéto liečenie ťa odporučí Tvoj psychiater. Tohto kroku som sa bála asi najviac, ale bolo nad moje sily zvládnuť to menej “invazívne”. Nemala som inú možnosť, ak som chcela žiť. Zahodila som posledné zvyšky hrdosti, ak sa o hrdosti vôbec v tom čase dalo hovoriť a išla som.

Najviac ma pri zvažovaní tejto možnosti trápilo, že sa mi to dostane do zdravotnej karty a tento “biľag” sa so mnou ponesie celý život. V tomto sa jednoducho musíš spoľahnúť na lekárske tajomstvo. K tvojim záznamom z psychiatrického liečenia nemajú prístup ostatní lekári, vedia iba číslo Tvojej diagnózy, aby ti náhodou nepredpísali napríklad kvapky proti kašľu s 80% alkoholom 😉 Druhá vec je, že tvoje okolie o tvojom probléme už aj tak vie, takže ten “biľag” dávno máš. Horšie to nebude, ver mi. Dnes už viem, že v porovnaní s tým, že mi na liečení zachránili život, bola obava zo zápisu v zdravotnej karte úplne smiešna.

V každom prípade, ja teraz krok ísť na liečenie hodnotím ako najlepšie rozhodnutie svojho života a vďačím mu za život, ktorý mám teraz.

Nech už si v akejkoľvek fáze a budeš musieť prejsť prvým, druhým či štvrtým krokom, ak to zvládneš, zvýši sa tvoja cena nielen v očiach tvojho okolia, ale hlavne v tvojich vlastných.

Takže aby som to zhrnula:

  • Tento problém má každý desiaty človek a keďže ty si už vo fáze, že ho chceš riešiť, si o krok vpredu
  • Teraz sa hanbíš a bojíš, ale dá sa to zvládnuť so vztýčenou hlavou, aj keď s poriadnou dávkou pokory
  • Priznaním, že máš problém a snahou o jeho riešenie z teba neubudlo. Práve naopak. Stal sa z teba bojovník, ktorý sa pustil do najťažšieho boja tejto etapy života
  • Čo ťa nezabije, to ta posilní – ani jeden z vyššie popísaných krokov ťa nezabije. Som toho dôkazom 🙂 A tá sila a dôvera v samého seba je niečo, čo ti otvorí cestu do nového života

Vráťme sa teda na začiatok: vieš, že máš problém. Pre lepšie uchopenie: problém = úloha. Stojí pred tebou a čaká, ako ju zvládneš.  Či skončíš rozbitá telesne a duševne, necháš sa tým zabiť, alebo sa nadýchneš a vstaneš z popola ako Fénix. Či budeš ničiť seba a ľudí okolo, alebo rozžiariš život sebe a tým, ktorým na tebe záleží!

Je to na tebe, je to tvoja cesta, tvoja úloha. Najťažšiu prácu budeš musieť urobiť ty sama, ale dá sa to zvládnuť.  Nie si na to sama. Prijmi túto úlohu s pokorou a nehanbi sa požiadať o pomoc. Uľaví sa nielen tebe, ale aj tvojmu okoliu.

Ak sa pokúšaš abstinovať sama alebo si už prešla aj ďalšími bodmi a chceš v abstinencií úspešne pokračovať, v mojom E-Booku: 8 tipov ako zvládnuť život s triezvou hlavou ti ponúkam 8 spôsobov, ako zvládam tlak, stres a ťažké situácie ja.

Užívam si život s triezvou hlavou a svojím príbehom Ti chcem ukázať, že sa to dá. Môj príbeh si môžeš prečítať tu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov